We buy and I take the commission trade antiques

and artistic works, artistic works of authors from academic

Slovak modern art as well as painting

18 and 19st. Slovakia ...


Apoštol Eugen Krón a Košice
There are no translations available.

alt

 

 

Slovenské národné múzeum

si Vás dovoľuje pozvať

na slávnostné otvorenie výstavy

 

18.06.2015 stvrtok o 17.00hod

 

Slovenské národné múzeum
Vajanského nábr. 2, 810 06 Bratislava, Slovakia

 

Výstava Apoštol Eugen Krón a Košice približuje jedého z najvýraznejších výtvarných umelcov a zakladateľov tzv. košickej školy. Košická avantgarda 20. rokov 20. storočia znamenala medzník vo vývine výtvarného smerovania na Slovensku. Vďaka historickým, spoločenským a politickým podmienkam sa Košice až do založenia bratislavskej Vydrovej Školy umeleckých remesiel (slovenského Bauhausu) v roku 1928 ­stali strediskom umeleckého života s medzinárodným rozmerom, aký dovtedy na Slovensku nemal obdoby. Do formujúceho sa slovenského umenia s baladickosťou a dedinskými námetmi vniesli veľkomestský závan a sociálno-kritický tón.

 
Michal Čičvák: ŽIVOT NA HRANE
There are no translations available.

alt

 

 

Košice, Múzeum Vojtecha Löfflera  

26.05.2015 , Utorok, 10:00 - 18.00hod

 
 
Maliar Michal Čičvák predstavuje významnú osobnosť košického výtvarného prostredia uplynulých desaťročí. Umelca môžeme označiť za posledného bohéma košického maliarstva. Michal Čičvák sa stal významným reprezentantom vývoja košického a východoslovenského maliarstva predovšetkým v osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia.
Talentovaný maliar, žijúci a maľujúci na hrane talentu a sebazničujúceho spôsobu života predstavuje nesporne silný ľudský aj umelecký príbeh nekonečného hľadania obrazu, prežitku vlastných existenciálnych emócií a kríz, opakovaných pádov, prehier i neustávajúceho opätovného zdvíhania sa z popolu spaľujúceho ohňa, v ktorom umelec žil a tvoril. Michal Čičvák priniesol do dobového košického maliarstva ničomu nepodobný filozofický i maliarsky rozmer i svoju životnú drámu. Expresívny maliar, programový figuralista, získal esenciu svojej poetiky už počas štúdií v kultúrne a umelecky odlišnom poľskom prostredí, ktorá v elementárnom videní sleduje základné kontexty existenciálnej filozofie a maliarstva novej figurácie.
Michal Čičvák žil v rozporoch, podobným takým, aké štiepili jeho maliarstvo. Čičvák bol maliarom akoby milujúcim extrémy videnia človeka a jeho emócií. Svoj ľudský aj výtvarný osud preľnul s maľovaným a prežívaným hrozivým prázdnom, s hlbinami života, jeho drámou a preciťovanými spodnými úzkostnými prúdmi, ktorými bol zmietaný podobne ako bolo emóciami zmietané jeho maliarstvo. Maliar Michal Čičvák víťazil i prehrával, maľoval znepokojivé obrazy existenciálnej opustenosti a osamelosti človeka v prázdnote sveta i banálne veduty alebo krajiny, vytvárané v rozkolísanej umeleckej krivke. Videl i vedel, hľadal a tápal, prehrával a pozviechavajúc sa, maľoval svoj obraz ľudského bytia. Umelcov umelecký osud nebol nepodobný jeho žitému životu. Čičvákov osud prechádzal dramatickými pádmi i tvorivými cezúrami. Jeho ľudský a výtvarný príbeh, maliarove vzostupy a pády, opisujú existenciálnu drámu. Umelec dnes patrí k výrazným osobnostiam a legendám košickej výtvarnej scény uplynulých tridsiatich rokov.
Kurátor výstavy: Mgr. Peter Markovič
Trvanie výstavy do: 21. júna 2015
 
MILAN PAŠTÉKA - LEGENDA SLOVENSKÉHO MALIARSTVA
There are no translations available.

alt

 

Milan Paštéka za sebou zanechal dielo, ktoré svojím významom presiahlo hranice Slovenska. Patrí k tomu najlepšiemu, čo vytvorilo stredoeurópske maliarstvo v druhej polovici dvadsiateho storočia. Prvá veľká Paštékova retrospektívna výstava v Pálffýho paláci GMB je prierezom jeho 40-ročnej tvorby.

20.03.2015, Pi - 28.06.2015, Ne

Usporiadatelia viac ako dva roky navštevovali zberateľov, významné galérie na Slovensku, regionálne inštitúcie aj zahraničné galérie. Vybrali vyše 300 obrazov, z nich pre obmedzené priestory museli zúžiť počet vystavených na 87. Sú z každého obdobia jeho tvorby. Väčšia časť - 55 obrazov je od 12 zberateľov.

Po Milanovi Paštékovi zostalo dielo, ktoré patrí do zlatého fondu slovenského maliarstva, významom presiahlo naše hranice a nebolo ovplyvnené dobovými limitmi. Mal vlastný maliarsky rukopis a vždy sa snažil posunúť svoju tvorbu ešte ďalej.

 
12. január 1985 – 15:50
There are no translations available.

alt

 

Takýto názov má výstava, ktorá pripomína deň, keď Východoslovenskú galériu v Košiciach postihol rozsiahly požiar. Nenávratne zničil 1030 diel. Vernisáž výstavy bude vo štvrtok 12.marca o 17. hodine vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27 a potrvá do 10. mája.

Názov výstavy je dátumom, keď Východoslovenskú galériu v Košiciach (v roku 1985 sídliacu v Dessewffyho paláci na Leninovej ulici 72, dnes Hlavnej ulici) postihol požiar spôsobený výbuchom plynu unikajúceho z plynového vedenia na priľahlej Šmeralovej (dnes Poštovej) ulici. Výstavu sprevádza rovnomenná publikácia s bohatým dokumentačným materiálom.

Požiar, ktorý nezavinila galéria, nenávratne zničil 1030 výtvarných diel. Zničené boli maľby, grafiky, kresby, plastiky i diela úžitkového umenia vytvorené 276 autormi vo viacerých epochách - od baroka po 20. storočie.

Aktuálnou výstavou si Východoslovenská galéria pripomína 30. výročie tragickej udalosti a súčasne chce verejnosti po prvý raz predstaviť, prostredníctvom digitálne spracovaných reprodukcií, diela, ktoré v dejinách výtvarného umenia už nie sú prítomné fyzicky. Vzhľadom na dobu, keď sa toto nešťastie udialo, prevažujú na výstave čiernobiele reprodukcie (okolo 450). Kurátorom sa však podarilo z viacerých zdrojov získať aj niekoľko farebných reprodukcií, ktoré sú vytlačené na plátne, a ktoré bezprostrednejšie sprostredkúvajú vzhľad už nejestvujúcich originálov.

 
TEKUTÁ MÚZA / ALKOHOL A VIZUÁLNA KULTÚRA
There are no translations available.

alt

 

 

Bratislava 1, Slovenská národná galéria
06.03.2015 , Piatok

Modernisticky vzaté sú dejiny umenia posledných dvoch storočí prehliadkou -izmov, nedávno sme v SNG predstavovali slovenskú verziu impresionizmu. Našu kultúru však tvoria a jej obraz spoluurčujú aj iné, menej výtvarné a skôr zahanbujúce -izmy, napríklad alkoholizmus. Práve alkohol ako špecifický sklon a (ne)kultúrny faktor, ako múza i neduh je témou našej v podstate ikonograficky zameranej výstavy. Tekutá múza, štruktúrovaná samotným materiálom do menších tematických celkov, predstaví alkoholizmus (teda našu závislosť od alkoholu) ako silne ambivalentný kultúrny fenomén. Uvidíme a predstavíme si – na materiáli pokrývajúcom posledné storočie – „chľast" ako slasť či princíp tvorby, ale aj ako depresiu a sociálnu depriváciu.

 

Vystavujúci autori a autorky:
Milan Adamčiak, Rudolf Altrichter, Jaroslav Augusta, Andrej Barčík, Juraj Bartoš, Konštantín Bauer, Miloš Alexander Bazovský, Cyril Blažo, Marko Blažo, Štefan Bednár, Karol Benický, Jozef Bezák, Alexander Bortnyik, Jozef Danglár Gertli, David Demjanovič, Orest Dubay, Mikuláš Galanda, Ladislav Guderna, Ján Hadnagy, Ján Halaša, Ferdinand Hložník, Vincent Hložník, Jan Holuša, Aleš Hudeček, Tibor Huszár, Július Jakoby, Anton Jasusch, Josef Kadula, Peter Kalmus, Alojz Klimo, Martin Kochan, Július Koller, Ivan Kováč, Andrej Kováčik, Marek Kvetan, Milan Laluha, Cyprián Majerník, Svätopluk Mikyta, Monogramista T·D, Milan Mravec, Michal Murin, Eugen Nevan, Karol Ondreička, Jozef Ondzik, Imrich Oravecz, Karel Pekárek, Anton Podstraský, Ludmila Pohlová, Richard Roháč, Pavol Socháň, Koloman Sokol, Jozef Srna, Jiří Surůvka, Ernest Špitz, Martin Tomori,Jaroslav Veverka, Arnold Peter Weisz-Kubínčan, Vlasta Žáková, Ján Želibský a ďalší.

 
Výstava Janko Alexy
There are no translations available.

alt

 

Pri príležitosti 120. výročia narodenia Janka Alexyho pripravila Oravská galéria v Dolnom Kubíne výstavu s názvom Janko Alexy. Výstavu si môžete pozrieť od 15.1.-15.3. 2015 v dňoch utorok - nedeľa v čase od 10:00 do 17:00 vo Veľkej výstavnej sieni Župného domu. Vernisáž výstavy bude 15. januára o 16:30 a o hudobný program sa postará ZUŠ P. M. Bohúňa v Dolnom Kubíne.

 

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 Next > End >>

Page 3 of 5

starozitnosti starozitnictvo starozitnost vykupujem vykupim komisionalny komisionalne komisionalnych komisionalne predaj predam obraz obrazy obrazov slovensky autor autori autory malba malby malieb portret portrety portreti portretov nabytok nabytky porcelan porcelany porcelanovy skrina komoda hodiny hodina hodinky busta busti busty gramofon gramofony gramofony sklo skla bronz bronzy bronzove bohya boh mramor mramorova mramorove akademicky akademik akademicke moderna moderny 18 19 st storocie slovensko slovenska slovensku vytvarne vytvarny dielo diela dielu umelecky umelec umeleckeho umeleckym galeria galericky galeriou antique antiquariat